درخشش دانشــگاه صنعتی شــریف در رتبه بندی شانگهای 2021

در تازه ترین رتبه بندی پایگاه جهانی شانگهای، دانشگاه صنعتی شریف برای چندمین سال متوالی در میان 600 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی؛ بر طبق پایگاه رتبه بندی جهانی شانگهای نتایج جدیدترین رتبه بندی دانشگاه های جهان با شرکت بیش از 2000 دانشگاه از اقصار نقاط جهان منتشر شد. در این نظام رتبه بندی که از سال 2003 تا به اکنون به صورت منظم منتشر شده است، 1000 دانشگاه برتر بر اساس متودولوژی نظام شانگهای معرفی می‌شوند.
با بررسی جدول رتبه بندی مشاهده می‌شود که دانشگاه هاروارد برای نوزدهمین سال متمادی رتبه اول را در میان دانشگاه‌های دنیا کسب کرده است. دانشگاه استنفورد و کمبریدج به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم در جدول را کسب نموده‌اند. رتبه‌های 4 تا 10 را نیز دانشگاه‌های MIT، برکلی، پرینستون، آکسفورد، کلمبیا، کَل تِک و شیکاگو از آن خود کرده‌اند.
نام دانشگاه‌های اروپایی و آسیایی دیگر نیز در میان 100 دانشگاه برتر مشاهده می‌شود. همچنین نام 7 دانشگاه جدید از آسیا و اقیانوسیه در لیست 500 دانشگاه برتر و 38 دانشگاه آسیایی جدید در لیست 1000 دانشگاه برتر در این رتبه بندی قابل مشاهده است که نشان از رقابت تنگاتنگ دانشگاه‌ها دارد.
دانشگاه‌های ایران نیز حضور موثری در این نظام رتبه بندی داشته‌اند. در رتبه بندی جدید نام 11 دانشگاه ایرانی مشاهده می‌شود که از این میان 3 دانشگاه علوم پزشکی، 3 دانشگاه فنی و مهندسی و 5 دانشگاه جامع هستند.
تعداد فارغ التحصیلان برنده جایزه نوبل یا فیلد مدال، تعداد اعضای هیئت علمی برنده جایزه نوبل یا فیلد مدال، تعداد محققان پراستناد در ۲۱ حیطه موضوعی، تعداد مقالات منتشر شده در دو مجله Nature و Science ، تعداد مقالات نمایه شده در نمایه‌نامه‌های توسعه یافته علوم و علوم اجتماعی و عملکرد دانشگاهی با توجه به اندازه سازمان شاخص‌های شش گانه این نظام رتبه بندی هستند.
در جدول ذیل نتایج رتبه بندی دانشگاه‌های ایران به همراه امتیازات قابل مشاهده است: 

 

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus